7 dôvodov prečo stážovať popri štúdiu na vysokej škole

Autor Lena Susukova Publikované
7 dôvodov prečo stážovať popri štúdiu na vysokej škole

S ešte čerstvým maturitným vysvedčením mal málokto z nás predstavu, čo nás čaká na vysokej škole. Aký veľký môže byť rozdiel medzi stredoškolským a vysokoškolským režimom. Na strednej škole, popri plnom 5 dňovom rozvrhu, záľubám a snahe aj o nejaký ten osobný život, veľa priestoru na kariérny rozvoj nezostalo. Keď sme sa po príchode na vysokú školu už trochu zohriali, naučili sa mená spolužiakov a konečne našli aj tú poslednú zašitú učebňu, možno sme si uvedomili, že v rozvrhu zostalo veľa prázdnych miest. A ako sa dá voľný čas popri štúdiu využiť lepšie ako na sebarozvoj a prácu v odbore, však?

Jedným z najvýznamnejších benefitov stáže sú určite skúsenosti priamo z odboru, ktorý študujete. Aplikovať teoretické poznatky z akademického prostredia školy priamo do praxe je ideálne. Prípadne aj obrátene, praktické skúsenosti zo stáže sa vám môžu zísť i v škole, učivo, úlohy či skúšky môžu byť pre vás jednoduchšie. Ak ste ešte nikdy predtým nepracovali, vďaka stáži popri štúdiu si dokážete vybudovať dobré pracovné návyky a time management. Udržať rovnováhu medzi pracovným, školským a osobným životom. Deliť čas medzi povinnými prednáškami, rande v kaviarni, stážou a večermi pri víne so spolužiakmi nie je jednoduché. Avšak krása vysokoškolského života je i v jeho početných možnostiach ako naložiť s časom, ktorý vám popri škole zostáva. 

Nebudeme si klamať, peniaze sa každému študentovi zídu ako neskorumpované štátne orgány Slovensku, preto platená stáž je určite jedným z najvýraznejších faktorov pri rozhodovaní. Prípadne, niektoré firmy sa po niekoľko týždňovej či mesačnej lehote a obojstrannej spokojnosti rozhodnú ponúknuť stážistom i platobné ohodnotenie. Okrem vytvorenia a rozšírenia si pracovných kontaktov sa ľahko môže stať, že si medzi kolegami nájdete aj nových priateľov.

Takže si to zhrňme, prečo by som sa mal poobzerať po nejakej stáži?

  • efektívne využitie voľného času;
  • praktické skúsenosti z odboru;
  • správne pracovné návyky;
  • financie;
  • nové kontakty;
  • nové priateľstvá;
  • aplikácia praktických poznatkov do praxe, prípadne i naopak.

Tak na čo ešte čakáš? Stáž sa dá vybaviť i priamym oslovením firmy u ktorej máš záujem stážovať. Jednoduchším riešením môže byť poobzerať sa po aktuálnych stážach, ktoré firmy ponúkajú, napríklad na stránke Praxuj.sk. Veľa šťastia! :)