8 tipov ako zvládnuť skúškové online

Autor Tamara Peterková Publikované
8 tipov ako zvládnuť skúškové online

Skúškové je azda najmenej obľúbeným obdobím v roku všetkých študentov. Je to čas, keď už nepomôžu žiadne výhovorky a prokrastinácia sa nevypláca. Nezostáva nič iné, len sadnúť si a začať sa učiť. Tento rok je situácia o to komplikovanejšia, že sme celý semester absolvovali z domu. Nevieš, ako to zvládnuť? Neboj sa, v Praxuj.sk máme pre teba 8 zaručených tipov.

1. Skontroluj si podklady

Kým sa vôbec začneš učiť, uisti sa, že sa máš z čoho. Online prednášky neraz nevyzerali úplne tak, ako by mali. Tvoje poznámky z hodín na tom tiež zrejme nie sú najlepšie, ak vôbec nejaké máš... Pomôcť ti môžu tézy alebo informačný list predmetu, v ktorom nájdeš, čo by si z neho mal vedieť, ako aj zoznam odporúčanej literatúry. Knižnice sú síce zatvorené, no mnohé skriptá nájdeš online. Hodiť by sa ti mohli napríklad aj poznámky od starších, ktoré niektorý z tvojich spolužiakov nepochybne má.

2. Zmeň prostredie

Napriek tomu, že si v čase zákazu vychádzania stále doma, skús si na učenie nájsť iné miesto, než to, na ktorom tráviš väčšinu voľného času. Nemusíš preto nikam cestovať. Ak napríklad oddychuješ v obývačke, choď sa učiť do svojej izby. A naopak. Tvoje podvedomie tak bude lepšie vnímať, kedy je čas na učenie a kedy na oddych.

3. Prezleč sa

Celé dni doma nás často zvádzajú k tomu, že sa nemusíme príliš starať o to, ako vyzeráme a čo máme na sebe. Oblečenie, v ktorom sa budeš učiť, by malo byť iné ako to, ktoré nosíš, keď stráviš celý deň pred telkou. Ide o ďalší trik s podvedomím. Nemalo by ísť o nič príliš formálne a nepohodlné, no v žiadnom prípade sa nesnaž učiť v pyžame...

4. Odpoj sa

Na čas, keď sa rozhodneš učiť, odpoj svoj mobil a počítač od wi-fi. Internet je teraz totiž jedným z mála miest, kam chodíme za spoločnosťou a za zábavou. To ťa ale od učenia bude rozptyľovať. Ak k štúdiu náhodou potrebuješ Google, stlm dočasne aspoň niektoré aplikácie. Veď ty už najlepšie vieš, ktoré to sú...

5. Rozvrhni si čas

Neodkladaj učenie na poslednú chvíľu. Ak máš problém s prokrastináciou, alebo si nedokážeš zorganizovať svoj čas, pomôže ti niektorý z našich starších článkov. Pri väčšine skúšok totiž nie je reálne, aby si sa dôsledne pripravil za jeden, dva dni. Preto si radšej urob plán, ktorého sa budeš držať. Keď si rozvrhneš učenie na viac dní, nemusíš celý deň správiť len učením sa. Budeš navyše menej v strese a dokážeš sa naň lepšie sústrediť.

6. Drž sa svojho stereotypu

Máš za sebou už niekoľko semestrov a za tie roky si si našiel vlastný overený spôsob, ako sa všetko rýchlo a efektívne naučiť? Nenechaj sa obmedziť tým, že si semester absolvoval z domu. Pri skúškach sa toho veľa nemení. Ak to fungovalo po minulé roky, bude aj teraz.

7. Spoj sa so spolužiakmi

Nejeden študent už povedal, že najviac sa toho naučil počas čakania na skúšku, keď už všetci učivo ako tak ovládali a spoločne si ho zopakovali. Aj keď so spolužiakmi teraz čakať nebudeš, o to opakovanie prísť nemusíš. Ak ti niečo nie je jasné, napíš im, ako to chápu. Počas učenia si môžete napríklad aj viacerí zavolať a zopakovať si, čo viete. Okrem toho, že je to efektívny spôsob učenia, bude určite super ich zasa počuť.

8. Motivuj sa

V našom poslednom bode je načase si priznať, že učenie je otrava. Nech už ide o akokoľvek zaujímavú tému alebo obľúbený predmet. Každý z nás si vie predstaviť desiatky aktivít, ktorými by svoj čas vyplnil radšej... Nezabudni preto na motiváciu. Sľúb si, čomu skvelému sa budeš venovať, keď skúšku úspešne zvládneš. Môže sa zdať, že pri zákaze vychádzania sú možnosti príliš obmedzené, no určite niečo vymyslíš. Pokiaľ ide o sebamotiváciu, neboj sa byť konkrétny.

Tím Praxuj.sk ti drží palce v tomto skúškovom období! Čím skôr skúšky zvládneš, tým viac času ti zostane na hľadanie ideálnej stáže, pri ktorej využiješ všetko, čo sa naučíš.