Ako sa nezblázniť z písania záverečnej práce?

Autor Lenka Švančárková Publikované
Ako sa nezblázniť z písania záverečnej práce?

Písanie záverečnej práce sa často spája s veľkým stresom. V článku ti poradíme, ako sa z toho všetkého nezblázniť. Dozvieš sa, ako si naplánovať čas a sústrediť sa, kde nájdeš vhodné zdroje, ako ich citovať a tiež, na čo nesmieš pri písaní zabudnúť. 

Timemanagment

Prvý krok k tomu, aby si zvládol napísať bakalárku či diplomovku, je úspešný timemanagement. Nauč sa svoj čas využívať efektívne už dnes a využiješ to nie len v študentských časoch, ale aj v budúcnosti, vo svojej kariére.

Predtým, ako tieto triky zaradíš do svojho života, uvedom si, že to nie také jednoduché. Nestačí len jednoducho vyskúšať jednu z metód timemanagementu a všetko klapalo tak, ako má. 

Koľko môžeš reálne pracovať?

Uvedomenie. V prvom kroku si musíš uvedomiť, koľko času reálne máš. Vrátane obmedzení, ktoré sú súčasťou bežného života. Nemôžeš si naplánovať, že budeš pracovať denne osem hodín, ak máš ďalšie povinnosti, ktoré nemôžeš odložiť. Musíš jesť, vyvenčiť psa alebo spraviť rýchly nákup. Nie nadarmo sa hovorí, že ciele musia byť realistické. Ak si nastavíš nereálne ciele, nečuduj sa, keď budeš sklamaný.

Čo musíš urobiť?

Plánovanie. To, že si máš naplánovať, čo máš urobiť, znie samozrejme. V skutočnosti to ale nejde tak ľahko. Najmä ak ide o veľkú úlohu, s ktorou sa budeš pasovať niekoľko mesiacov. Ako je diplomovka alebo bakalárka. Nesnaž sa urobiť všetko naraz. Zameraj sa radšej na menšie, čiastkové úlohy. Navrhni si plán malých cieľov, ktoré budeš postupne plniť. Takýto harmonogram úloh rozhodne nie je na škodu a naučí ťa zodpovednosti a konzistentnosti. 

Pôjde všetko hladko?

Adaptácia. Nemôžeš očakávať, že všetko pôjde podľa harmonogramu. Život je jednoducho taký a ty budeš musieť úlohy adaptovať aj na také situácie, s ktorými si nerátal. V tomto kroku je dôležité sledovať, ako sa ti darí ciele plniť a na základe toho plán postupne prispôsobovať. Môže napríklad nastať nečakaná situácia, ktorá ťa donúti prehodnotiť priority.

S ktorými krokmi majú ľudia problém?

Ešte predtým, ako prejdeme ku konkrétnym tipom, pozrime na to, prečo väčšinou  študenti pri písaní prác zlyhávajú. Vedci ohľadne tejto problematiky urobili výskum na vzorke viac ako tisíc ľudí. Zúčastnili sa 30-minútoveho experimentu, v rámci ktorého museli riadiť úlohy a vzťahy s klientami a kolegami, komunikovať, riešiť konflikty a správne si určiť priority. Všetky tieto úlohy mali ukázať, ako ľudia využívajú svoj čas. 

Bolo dokázané, že pri plánovaní a adaptácii zlyhávali najviac. Hodnotenie adaptačných zručností bolo v priemere o 24 percent nižšie ako pri plánovaní. S nečakanými udalosťami sa teda dobre popasovať nevedeli. Výskum tiež naznačuje, že prvé kroky, uvedomiť si, koľko máme reálne času, a posledný krok, adaptácia, sú kľúčové a nedajú sa naučiť ľahko.

Multitasking a sebahodnotenie

Výskumy týkajúce sa multitaskingu sú veľmi rozporuplné. Niektoré tvrdia, že je zabijakom produktivity, iné naopak. Spomínaný výskum ukázal, že nemá s produktivitou nič spoločné. Výsledky jednotlivcov nemali súvislosť s tým, či preferujú multitasking alebo nie. 

Dôležité je vedieť, ako na tom so svojim organizovaním času si. Tento výskum totiž preukázal, že sebahodnotenie nie je naša silná stránka. Len jedno percento ľudí vedelo dobre odhadnúť, ako v experimente dopadli.

Ako využiť tieto poznatky pri písaní záverečnej práce?

Pri písaní záverečnej práce ti odporúča radšej odložiť multitasking bokom. Snaž sa sústrediť na jednu kapitolu alebo oblasť. Nepreskakuj z jednej na druhú. Hlavne sa nesnaž urobiť všetko naraz. 

Nájdi si svoj produktívny čas. Tak znie naša ďalšia rada týkajúca sa timemanagmentu. Každý ho má totiž inokedy. Niekomu to lepšie páli ráno, inému večer. Jednoducho skúšaj. Prvý deň vyskúšaj jeden čas, druhý deň ďalší, tretí deň iný. Stráv pri písaní záverečnej práce rovnaký čas a porovnaj, koľko strán si bol schopný napísať. Tak zistíš, kedy nemá zmysel písať, a naopak, kedy ti to ide najlepšie. 

Znie to ako klíše, ale nastav si vždy pred písaním malý cieľ, ktorý musíš v ten deň splniť. Predstav si, že to tvoj deadline, a keď to nebudeš mať hotové, hrozí ti výpoveď. Nie, naozaj, ber to zodpovedne. Aj tak ťa všetky nahromadené úlohy dobehnú. Urob ich radšej teraz, postupne. Nenechávaj si to na neskôr. Pod tlakom sa málokomu dobre pracuje. Aj keď, aj takí ľudia sú.

Odmeny

Za každý splnený cieľ sa odmeň. Každý si odmenu predstavuje inak, a tak to necháme na teba. Pokiaľ je pre teba odmena zjesť celú čokoládu na posedenie, tak si daj. Ale odporúčame skôr odmeny v podobe času pre seba. Vypni mozog a venuj sa čomukoľvek, čo ťa baví. 

Sústredenie

V dnešnom rušnom svete je sústrediť sa čoraz ťažšie. Určite to poznáš aj ty. Sadneš si za počítač, napíšeš pár viet a už ti pípne upozornenie, správa, alebo ti niekto zavolá. Obviňuješ všetkých naokolo, že ťa vyrušujú. V skutočnosti si za to môžeš sám. Skús techniku pomodoro. Pomocou nej dokážeš byť produktívnejší. Vychádza totiž zo zistenia, že človek sa dokáže plnohodnotne sústrediť len niekoľko minút, potom jeho produktivita klesá.

Táto technika spočíva v 25-minútových intervaloch, ktoré sa nazývajú pomodoro. Po každom pomodore si môžeš dopriať 5-minútovú prestávku. Po štyroch takýchto pomodorách máš prestávku 20 minút. A môžeš sa znova pustiť do práce.  Znie to jednoducho, ale táto technika ti skutočne môže pomôcť dať tvojmu písaniu záverečnej práce nejaký systém. Na Youtube nájdeš niekoľko časovačov (https://www.youtube.com/watch?v=JsN1T3lXye8&ab_channel=DoctorKhalid) aj s relaxačnou hudbou.

Aj správne zvolená hudba ti môže so sústredením pomôcť. Nepúšťaj si príliš známe skladby, alebo tvoj obľúbený playlist. Môže ťa to rozptýliť, začneš si spievať, hľadať pesničku ktorú si začul v aute. Veď to poznáš. Zvoľ radšej rôzne pomalé inštrumentálne playlisty, s minimom textom.

Štruktúra

Začiatky bývajú ťažké. Inak tomu nie je ani pri písanie záverečnej práce. Stanov si zmysluplnú štruktúru hneď na začiatku a drž sa jej. Jednotlivé kapitoly a celkový obsah sa snaž logicky prepojiť, nech tvoj text nevyzerá len ako „pozliepaná skladačka“. Obsah, úvod a záver si nechaj spravidla nakoniec. 

Komunikácia so školiteľom

Aj keď to je niekedy s kontaktovaním školiteľa komplikované, nevzdávaj to. Je tu pre to, aby ti poradil. Ak neodpovie do pár dní, napíš mu znovu. Nenechaj sa odradiť. Komunikácia so školiteľom je základ a aj vďaka tomu bude tvoja práca kvalitná. V čomkoľvek si si neistý, alebo máš pochybnosti, pýtaj sa a konzultuj. Ak komunikáciu so školiteľom zanedbáš, môže sa ti stať, že na konci budeš musieť prácu kompletne prerábať, čo ti zaberie veľa času. 

Zdroje

Situácia sa vďaka pandémií skomplikovala a knižnice ostali zatvorené. Veríme, že mnohí z vás na to mysleli v predstihu, a stihli si nejaké knihy zaobstarať. Ak nie, stále sú tu možnosti, ako napísať kvalitnú prácu. Prvou sú online knižnice. Dávame ti do pozornosti tieto:

https://1lib.eu/

http://gen.lib.rus.ec/search.php?req=globalisation+and+trade&open=3&res=25&view=simple&phrase=1&column=def

https://scholar.google.com/schhp?hl=sk&as_sdt=0,5

http://libgen.rs/

https://www.academia.edu/

Záleží od odboru, ale aj online zdroje sú veľmi užitočné. Najmä ak ide o aktuálnu tému, kde sa situácia stále mení. Môžeš tak svoju prácu obohatiť o aktuálne výskumy či názory odborníkov. Okrem toho, väčšinu kníh dnes kúpiš aj ako e-book, dokonca lacnejšie. Ak vieš, že môže byť pre tvoju prácu užitočná a je dostupná na e-shope, kúp si ju. 

Nezabudni na zahraničné zdroje, ktoré ti poskytnú množstvo užitočných informácií a vo väčšine oblastí je zahraničnej literatúry viac. 

Inšpiruj sa, ale nekradni

V centrálnom registri záverečných prác (CRZP)  je katalóg záverečných prác, zverejnených po roku 2011. Určite nie je na škodu, ak si ich pozrieš a naberieš inšpiráciu. Nekopíruj. Pri kontrole originality ti veľmi ľahko na to prídu. Záverečná práca má byť tvoja práca. Nesnaž sa preformulovať vety niekoho iného.

Pri čerpaní myšlienok niekoho iného, uveď zdroj. Ako na zdrojovanie, aby si sa nestal plagiátorom, nájdeš v tomto článku

Formálne požiadavky

So záverečnou prácou sa spája veľa formálnych náležitostí, ktoré musíš splniť. Ako sú okraje, citovanie, kapitoly, minimálny rozsah a podobne. Školitelia aj oponenti na to skutočne prihliadajú, tak to nezanedbaj. Všetky pokyny by si mal nájsť na stránke tvojej univerzity, ako metodiku písania záverečných prác. 

Daj si prácu skontrolovať. Aj keď si myslíš, že si na tom gramaticky a štylisticky výborne. Keď si ju prečíta niekto ďalší, uvidíš, že ti nájde malé chybičky, ktoré si si ty pri 1154 čítaní nemohol všimnúť. 

Ukladaj a zálohuj!

Existuje množstvo prípadov, keď študent prišiel o svoju záverečnú prácu, lebo ju nemal zálohovanú. Technika je zradná. Preto si vždy priebežne počas písania prácu ukladaj a na konci ju zálohuj.