Ako ti môže Linkedin pomôcť pri hľadaní práce, či praxe?

Autor Lenka Švančárková Publikované
Ako ti môže Linkedin pomôcť pri hľadaní práce, či praxe?

Linkedin je profesionálna sociálna sieť, prostredníctvom ktorej môžeš získať prácu alebo prax. Dobre vyplnený profil ti môže pokojne nahradiť klasické CV. Posledné údaje hovoria, že na Linkedine je približne 510 000 užívateľov. Niektorí pravidelne tvoria obsah a aktívne interagujú s ostatnými užívateľmi. Ak si na to ešte netrúfaš, pokojne stačí mať vyplnený profil, a pravidelne ho aktualizovať. Vyplnenie profilu je jednoduchá záležitosť, a zaberie ti to minimum času. Často sa potom stáva, že práca, alebo prax si ťa nájde sama. 

Aké sú výhody Linkedinu? 

Na rozdiel od iných sociálnych sietí,  Linkedin je plný skutočných ľudí. Niečo ako fake profil tu v podstate neexistuje, takže si môžeš byť istý, že komunikuješ s reálnymi zamestnávateľmi. Keďže ide o profesionálnu sieť, komunikácia tu je o mnoho kvalitnejšia a dozvieš sa tu často veľmi užitočné informácie. Ďalšou výhodou je, že Linkedin dáva odpovede na otázky, ktoré klasické CV nevie dať. Poskytuje napríklad pohodlnejší prístup do portfólia, sieť kontaktov, či prepojenia. Okrem toho, tvoje uvedené zručnosti ti môže potvrdiť napríklad bývalý zamestnávateľ, alebo niekto s kým si v minulosti spolupracoval. Tým pádom si tvoj budúci zamestnávateľ ľahko preverí, že o svojich zručnostiach neklameš. 

Ako si vyplniť profil? 

Pomocou dobre vyplneného profilu dosiahneš, že si ťa potenciálny zamestnávateľ skôr všimne a môže ťa osloviť s ponukou, ktorá zodpovedá tvojim zručnostiam a skúsenostiam.  Zaujímavosťou je, že Linkedin využíva prvky gamifikácie. Obsahuje totiž ukazovateľ progresu. Ten je založený na bodoch, ktoré zbieraš za jednotlivé vyplnené položky. To znamená, že čím viac údajov si v profile vyplníš, tým presnejšie vie Linkedin vytvárať prepojenia, poskytovať služby a odporučiť ti profily, ktoré by ťa mohli zaujímať. O to ľahšie si ťa zamestnávateľ všimne a môžeš získať svoju vysnívanú prácu, či prax. 

Profilová fotka 

Ako prvé, by si mal zvoliť správnu profilovú fotku. Nie je to Facebook ani Instagram, takže na selfie s vyšpúlenými perami, či fotky z poslednej turistiky, zabudni. Zvoľ klasický portrét, najlepšie na neutrálnom, jednofarebnom pozadí. Nemusí to byť profesionálna fotka, ale daj si záležať, aby pôsobila seriózne. Okrem profilovej fotky sa môžete vyhrať aj s titulkou. Môže napríklad odzrkadľovať to, čo robíš, alebo čomu sa venuješ. 

Skúsenosti – experience

Hlavnou časťou tvojho profilu sú skúsenosti. Práve táto časť zaujíma zamestnávateľov najviac. Uveď všetky pracovné skúsenosti, praxe a stáže, ktoré si doposiaľ absolvoval. Aj keď si na praxi strávil len pár mesiacov, môže to zavážiť pri výbere. Neboj sa uviesť skúsenosti aj z oblastí, ktoré nesúvisia s tvojim odborom. Každá skúsenosť sa cení. Aspoň zamestnávateľ uvidí, že si aktívny. Ak si ešte nemal príležitosť nazbierať skúsenosti, pozri si našu ponuku stáží a onedlho sa môžeš aj ty pochváliť na Linkedine. 

Vzdelanie – education 

Ďalšou sekciou je vzdelanie. Asi je ti úplne jasné, čo by mala táto sekcia obsahovať, ale pre istotu – vyplň aký najvyšší stupeň vzdelania si dosiahol, a akú vysokú, prípadne strednú školu si navštevoval. Nie, kam si chodil na základnú školu, tvojho budúceho zamestnávateľa zaujímať nebude. 

Certifikáty, licencie, kurzy 

Hneď po skúsenostiach zamestnávateľov rozhodne zaujíma, či robíš aj niečo naviac. Certifikáty, kurzy či licencie sú vždy veľké plus. Vďaka nim si v očiach zamestnávateľa zaujímavejší. Aj takéto maličkosti ti môžu pomôcť odštartovať kariéru.

Zručnosti – Skills

Zo zručností uveď len tie, ktoré naozaj ovládaš, aby si predišiel trápnej situácii, keď bude od teba zamestnávateľ očakávať niečo, čo vlastne neovládaš. Uvedené zručnosti ti môžu potvrdiť aj ostatní užívatelia. Okrem toho si môžeš svoje zručnosti otestovať pomocou kvízu. Kvízy sú v angličtine, skladajú sa z 15 testovacích otázok a na každú otázku máš 1 a pol minúty. 

Ak ešte teda nemáš profil na Linkedine, určite by si sa do toho mal pustiť čo najskôr.