Dá sa kreativita naučiť?

Autor Lenka Švančárková Publikované
Dá sa kreativita naučiť?

V poslednom rozhovore si sa mohol presvedčiť o tom, že byť kreatívny sa oplatí. Čo ale v prípade, ak kreatívny nie si? Dá sa kreativita naučiť, alebo ju jednoducho človek musí mať v sebe? V tomto článku sa dozvieš, prečo je kreativita dôležitá a zopár tipov, ako sa k nej postupne dopracovať.

Prečo je kreativita dôležitá? 

Kreativita je schopnosť, ktorú môžeš využiť prakticky všade. Ak sa raz naučíš byť kreatívny, môžeš z nej vyťažiť maximum. Pomôže ti lepšie zvládať rôzne situácie, a efektívnejšie riešiť problémy. 

Jedným z dôvodov, prečo sa oplatí byť kreatívny je uplatnenie na trhu práce. Postupná digitalizácia a robotizácia spôsobuje, že ľudia sú menej potrební. Technológie sú čoraz vyspelejšie, a postupne dokážu nahradiť ľudskú prácu. 

„Samozrejme, umelá inteligencia v súčasnosti dokáže vykonávať iba určité špecifické oblasti, napriek tomu, v týchto úzkych oblastiach dokáže častokrát byť lepšia a kvalitnejšia ako človek. Okrem kvality ešte v spoľahlivosti, aj v tom, že dokáže pracovať nepretržite a oveľa s väčším nasadením, keďže to je stroj a nie človek.“ (spisovateľ a futurista Martin Spano)

Pýtaš sa, čo má s tým kreativita? Faktom je, že byť kreatívny, dokážeme len my, ľudia. Ľudský mozog je jedinečný, a nikdy ho nedokáže nahradiť žiadna umelá inteligencia. Zamestnávatelia čoraz viac vyhľadávajú kreatívnych ľudí, pretože sa dokážu lepšie popasovať s mnohými problémami. 

Je skvelé mať schopnosť, ktorú nikdy nenahradí žiaden stroj, no nie?  Poďme sa teda pozrieť, ako sa naučiť byť kreatívny.

Mysli „out of the box“ 

V prvom rade si treba uvedomiť, že naučiť sa kreativite si vyžaduje úsilie. Najdôležitejšie je, vedieť sa na problém pozrieť z viacerých uhlov pohľadu. Skús sa myslieť tzv. „out of the box“. Niekedy je lepšie priveľmi nepremýšľať a nehľadať väčšiu logiku. Stačí vystúpiť z komfortnej zóny a zabudnúť na zaužívané stereotypy. Práve v tom spočíva umenie kreativity.  

Pohybom ku kreativite 

Kreatívne myšlienky ti nenapadnú len tak z ničoho nič. Nemôžeš si len sadnúť a čakať. Práve naopak, pohyb ti môže veľmi pomôcť. Prechádzaj sa, vnímaj svet okolo, načúvaj ľuďom a všímaj si ako reagujú. Priaznivé účinky pohybu na kreativitu sú dokonca dokázané. V roku 2014 vykonali experiment  na vysokoškolských študentoch. Študenti boli rozdelení do viacerých skupín, pričom niektorí vykonávali určitú fyzickú aktivitu, iní nie. Následne mali za úlohu študenti vymyslieť za 4 minúty niekoľko riešení na jeden problém. Študenti, ktorí predtým vykonávali fyzickú aktivitu mali až o 60% lepšie výsledky, ako tí, ktorí sedeli. 

Vypni mozog 

Už sa ti niekedy stalo, že si niečo stratil a celé dni si rozmýšľal nad tým, kde to je? Ani za svet si si nemohol spomenúť, ale spomenul si si, keď si to najmenej čakal? Je to práve preto, že si nad tým prestal rozmýšľať. Aj keď si nad problémom prestal rozmýšľať, podvedomé procesy v mozgu boli stále naviazané na jeho riešenie. Práve preto musíš občas vypnúť a prestať rozmýšľať. Vtedy ti napadnú tie najlepšie myšlienky a nápady. V kreativite sa tento moment nazýva fáza iluminácie, osvietenia alebo takzvaný „aha-moment“.

Trénuj 

Každá schopnosť si vyžaduje tréning. Výnimkou nie je ani kreativita. Pomocou rôznych techník dokážeš mozog kreatívne vytrénovať. Keď budeš pravidelne tieto techniky aplikovať, mozog sa „naučí myslieť kreatívne“. Zrazu ti kreatívne myslenie pôjde samo. Konkrétne kreatívne techniky sa dozvieš v ďalšom článku. 

Kreativita sa teda do určitej miery naučiť dá. Ide ale o dlhodobý proces, a nie každý má naň trpezlivosť. Ak si sa doteraz nad ňou nezamýšľal a nevyskúšal žiadnu z kreatívnych techník, mal by si začať čo najskôr. Kreatívne myslenie ti pomôže jednak pri hľadaní práce či praxe, neskôr na rôznych pracovných pozíciách, a v neposlednom rade aj v každodennom živote.