Ema už v osmenástich rokoch praxovala v kancelárii prezidenta

Autor Laura Pörsök Publikované
Ema už v osmenástich rokoch praxovala v kancelárii prezidenta

Ema Janúšková, študentka práva na Univerzite Komenského, začala s praxou už na strednej škole, a to nie s hocakou. Svoju prax začala v kancelárii prezidenta. Aj vďaka týmto skúsenostiam sa dostala do Globsecu.

Ako si sa dostala na prax do kancelárie prezidenta?

Prax nám prišla ako ponuka na školu, a keďže som bola dobrá študentka, vybrali mňa. Bola som v strese, pretože mi v piatok oznámili: “Ema, v pondelok ideš do kancelárie prezidenta.“ Nevedela som, čo od stáže očakávať a ani aké budú moje povinnosti.

Čo stáž nakoniec obnášala?

Prax som začala vo veľmi hektickom období, keď sa menili prezidenti, teda keď Andreja Kisku nahrádzala Zuzana Čaputová. Keďže bývalý prezident Andrej Kiska mal v danom čase zjazdy v každom krajskom meste, tak moja prax pozostávala z ich organizovania. Konkrétne som bola na odbore vnútornej politiky. Moja náplň práce pozostávala najmä z vytvárania zoznamu ľudí, ktorí boli pozvaní na zjazdy. Vytvárala som a posielala im pozvánky. Ďalej som mala na starosti komunikovanie s pozvanými ľuďmi, či už telefonické alebo mailové, a zapisovanie ich spätnej väzby.

S kým všetkým si počas praxe komunikovala? 

S ľuďmi z rôznych oblastí, predsedami súdov, právnikmi, lekármi. Taktiež to boli umelci, riaditelia umeleckých škôl a slovenské celebrity. Konkrétne napríklad so superstáristkou Katkou Koščovou.

Aká bola najzaujímavejšia časť tvojej stáže? 

Keď Andrej Kiska, ešte ako prezident, vymenoval nového ministra financií Ladislava Kamenického. Celá ceremónia sa uskutočnila v hlavnej sále. Bolo pozoruhodné sledovať naživo, ako to celé funguje, ako Ladislav Kamenický skladal prísahu, celé to prostredie s množstvom médií.

Čo ti dala do života táto prax?

V prvom rade som si uvedomila, že pracovať v tejto inštitúcii nie je prechádzka ružovou záhradou, ako si mnohí ľudia myslia. Bolo to náročné a zamestnanci naozaj tvrdo pracovali bez zastavenia. Taktiež to bola úžasná skúsenosť. Mala som možnosť byť v centre diania a zistiť, ako to vnútri inštitúcie funguje. Na konci tejto stáže som dostala aj posudok a slovné vyznamenanie za skvelo zvládnutú prax počas stresujúceho obdobia.