Novodobá fóbia FOMO, trpíš ňou možno aj ty

Autor Lenka Švančárková Publikované
Novodobá fóbia FOMO, trpíš ňou možno aj ty

Dnešná generácia čoraz viac stráca schopnosť face-to-face komunikácie a uprednostňuje ťukanie do telefónu. Pri komunikácii na sociálnych sieťach sa nám vytvárajú rovnaké emócie a citové väzby, ako keď komunikujeme osobne. Preto sa často stáva, že ľudia nevedia oddeliť reálny život od toho virtuálneho. Možno si si doteraz myslel, že žiadnou fóbiou netrpíš. Musím ťa ale sklamať. Ak denne používaš sociálne siete, s veľkou pravdepodobnosťou sa u teba niektoré príznaky prejavili. 

Čo to je FOMO?

Celý názov skratky FOMO je "fear of missing out", teda strach, že niečo zmeškáme. Najčastejšie sa táto fóbia spája s používam sociálnych sietí a mobilných telefónov, ale objavuje sa aj v iných oblastiach života. Určite sa to už stalo aj tebe, keď si bol chvíľu mimo dosahu svojho mobilu. Cítil si sa stratený, ako keby ti niečo chýbalo, akoby ti zrazu svet unikal pomedzi prsty? To je presne ono.

Ako sa FOMO prejavuje?

Stáva sa ti niekedy, že neustále kontroluješ mobil, či ti niekto nepíše, alebo či ti niečo neuniklo? Prestávaš vnímať reálny svet a začínaš zameriavať svoju pozornosť na virtuálny. Aj to je jeden z príznakov. Fóbia FOMO  sa v spoločnosti prejavuje rôzne, ale v prvom rade je spájaná so stresom, ktorý ľudia pociťujú v prípade, keď nevedia, čo sa deje vo virtuálnom svete. Niektorí ľudia sa cítia veľmi smutní, opustení a dokonca majú depresie.

Či už ide o udalosť alebo novinky od priateľov, ľudia s fóbiou FOMO chcú byť stále v obraze. Keď nie sú, spôsobuje im to nepríjemné pocity. Smútia pri fotkách z dovolenky ostatných – majú pocit, že všetci naokolo sa majú lepšie, ako oni. Paradoxne, čas, ktorý venujú takýmto myšlienkam, by mohli venovať skutočnému životu, a cítili by sa šťastnejší.

Ako fóbií FOMO predísť?

Málokto si  FOMO efekt uvedomuje. Preto si najprv polož pár základných otázok: Koľkokrát denne si kontroluješ svoj mobil, Facebook? Prečo človeku sediacemu vedľa seba posielaš správy? Naozaj potrebuješ o všetkom informovať kamošov? Instagram je zaplavený šťastnými fotkami šťastných ľudí, ale sú skutočne šťastní?

Najlepšie odporúčanie, ktoré ti môžeme dať, je: začni sa pozerať na veci inak. Skús sa na chvíle offline nepozerať tak, že o niečo prichádzaš. Naopak, zameraj sa na to, čo získaš. Musíš pochopiť, že deň bez sociálnych sietí nie je deň, kedy niečo zmeškáš, ale naopak, v tento deň skutočne žiješ. Skús takýchto dní zažiť čo najviac. Určite ti nič neunikne. 

Ak je to pre teba príliš ťažké, skús si každý deň vyhradiť aspoň 2-3 hodiny, počas ktorých vypneš telefón, a budeš sa sústrediť na iné veci. Môže to byť čokoľvek. Choď na prechádzku, zacvič si, porozprávaj sa s blízkymi, prečítaj si knihu, alebo jednoducho oddychuj, ak to potrebuješ. Prvé dni to bude pre teba ťažké. Postupne ale zistíš, že bez mobilu v ruke je život krajší, si zrazu produktívnejší a máš o veľa viac času. 

Jediné, čo ti môže bez mobilu uniknúť je naša ponuka stáží ktorú neustále aktualizujeme. Ušetrený čas môžeš venovať jednej z nich.