Prečo a ako začať čítať viac kníh?

Autor Laura Pörsök Publikované
Prečo a ako začať čítať viac kníh?

Keď si študent, ktorý má preplnený program, tak je času na to, aby si si vzal do ruky knihu, stále menej. Na druhej strane, je to cieľ, do ktorého sa oplatí investovať. Pravidelné čítanie zlepšuje pamäť, spánok, kreativitu, schopnosť koncentrácie a porozumenia. Okrem toho znižuje stres a rozvíjajú schopnosti analytického myslenia. A keďže prichádza leto a koniec skúškového, je pravý čas začať čítať.

Ako začať čítať viac kníh?

1. Vždy maj pri sebe niečo na čítanie

Nezáleží na tom, či budeš mať pre sebe papierovú knihu alebo e-book. Miesto kontrolovania sociálnych sietí popri čakaní na autobus, si prečítaj aspoň pár viet z knihy. Uvidíš, že ťa to vzdelá o mnoho viac.

2. Obklop sa dobrými knihami

Dôvod, prečo veľa ľudí nečíta je ten, že nenašli literatúru, ktorá by ich bavila. Takže hľadaj. Nekupuj knihy spontánne, ale prečítaj si obsah, recenzie a pokojne sa do nej v kníhkupectve trocha začítaj.

3. Zisti, čo čítajú ľudia okolo teba, inšpiruj sa

Inšpiruj sa ľuďmi, ktorých obdivuješ. Zoznamy kníh, ktoré čítajú úspešní, ťa môžu motivovať a pomôcť ti v určitých oblastiach. Avšak môžeš sa inšpirovať každým, kto rád číta. Dozvieš sa o možno nie tak známych, no určite veľmi zaujímavých. A samozrejme, vždy sa môžeš inšpirovať na našom Facebooku alebo Instragrame, kde každú stredu pridávame tip na knihu.

4. Ťažké čítanie striedaj s ľahším

Maj po ruke aj knihy na ľahšie čítanie. Sú to knihy, kde sa veľmi nemusíš zamýšľať nad obsahom a myšlienkou. Najlepším typom takýchto kníh sú príbehy. Striedaním ťažkej a ľahkej literatúry sa ti nenastane, že budeš z čítania vyčerpaný.

5. Urči si čas, ktorý tomu chceš venovať

Urči si nejaký úsek času, ktorý využiješ len na to, aby si čítal. Zo začiatku sa ti môže zdať ťažké začleniť čítanie do tvojej každodennej rutiny, ale všetko je to len o zvyku. Hlavne začni, postupne si nebudeš vedieť ani predstaviť deň bez čítania.

6. Nájdi si vhodné miesto na čítanie

Môže to byť posteľ, pohodlné kreslo v tvojej izbe, na balkóne, ale pokojne aj dopravný prostriedok ako vlak či autobus. Najdôležitejšie je, aby si knihu v procese čítania veľmi nezapotrošil. Skús ju dať niekam, kde ju budeš stále vidieť, aby si na ňu po čase nezabudol.

7. Nevadí, keď knihu nedočítaš

Ak ťa nejaká kniha nezaujme, alebo ťa prestane baviť, jednoducho ju odlož. Možno sa k nej v budúcnosti vrátiš. Hlavne sa necíť pod tlakom. Začni čítať inú, nemusíš ju dočítať iba z princípu.