Prečo je dobré naštartovať svoju kariéru vo veľkej firme?

Autor Tamara Peterková Publikované
Prečo je dobré naštartovať svoju kariéru vo veľkej firme?

Veľká firma, malá spoločnosť alebo startup? Každá z možností má svoje výhody aj nevýhody. V novej sérii článkov sa pozrieme na všetky tri. Mark Stephens zo spoločnosti IDR Solutions ale tvrdí, že najlepšie je rozbehnúť svoju kariéru práve vo veľkej, medzinárodnej firme. Prečo?

1. Jasné zadania

Kým v startupe sa z teba rýchlo stane „dievča pre všetko“, vo veľkej firme bude vždy zrejmé, čo sa od teba očakáva. Od čiastkových a jednoduchých úloh budeš postupne prechádzať k väčším a náročnejším. Vďaka tomu v práci získaš potrebné sebavedomie aj skúsenosti.

2. Spätná väzba

Keď človeka príjmu do veľkej spoločnosti, väčšinou mu pridelia aj „mentora“. Niekoho, kto ho zaškolí a na začiatku bude kontrolovať prakticky všetko, čo spraví. S mentorom určite môžeš rátať, ak sa prihlásiš na študentskú stáž. A práve tento človek je pre tvoju ďalšiu kariéru kľúčový. Neboj sa vypýtať si od neho spätnú väzbu, ak ti ju náhodou sám nedá. A určite nešetri otázkami. Je to jeden z najlepších spôsobov učenia sa.

3. Značka

Aj keď o rok vo veľkej spoločnosti skončíš, táto skúsenosť navždy zostane v tvojom životopise. A pomôže ti získať aj ďalšiu a lepšiu prácu. Kým pri startupe možno nikto nebude vedieť, o akú firmu ide, veľká medzinárodná spoločnosť má isto vybudovanú silnú značku.

4. Cestovanie

V medzinárodnej spoločnosti môžeš rátať aj so služobnými cestami, na ktorých spoznáš nové miesta. Keďže firma má pobočky po celom svete, pravdepodobne budeš s nimi musieť komunikovať a okrem zážitkov sa zdokonalíš aj v jazykoch.

5. Technológie

Či už ide o program, v ktorom máš pracovať, počítač alebo služobný telefón, je pravdepodobné, že veľká medzinárodná firma bude využívať tie najmodernejšie a najlepšie technológie. Ukážu ti, ako na ne a to, že ich ovládaš, môže zavážiť aj v tvojej ďalšej práci.

6. Benefity a iné výhody

Jedáleň priamo v budove, zľavy, permanentka do fitka, teambuildingy či dni voľna navyše. Veľké firmy sa o svojich zamestnancov starajú. Majú pripravené celé programy zamestnaneckých benefitov, o ktorých môžeš v startupe iba snívať.

Stále však platí, že aj malé firmy a startupy majú svoje výhody. Na tie sa pozrieme v ďalších dvoch článkoch. No ak ťa predsa láka postupovať podľa odporúčaní kariérnych poradcov a začať svoju kariéru v medzinárodnej, zabehnutej spoločnosti, neváhaj a pošli svoj životopis sem.