Rozhovor: Aplikáciu, ktorú vyvinul počas bakalárky, si už stiahlo 50 tisíc užívateľov

Autor Tamara Peterková Publikované
Rozhovor: Aplikáciu, ktorú vyvinul počas bakalárky, si už stiahlo 50 tisíc užívateľov

Slovenský študent informatiky na Vysokom učení technickom v Brne Dominik Vagala vyvinul aplikáciu, ktorá užívateľom pomôže s výberom farby stien. Paint my room si už stihlo stiahnuť 50 tisíc ľudí, aj keď do marketingu zatiaľ neinvestoval vôbec nič.

Nápad vyvinúť aplikáciu na maľovanie izby sa vraj zrodil ešte pred troma rokmi, keď si si plánoval vymaľovať vlastnú izbu. Od začiatku si vedel, že na to budeš potrebovať aplikáciu?

Nie celkom. Najskôr som chcel zistiť, či už takáto aplikácia existuje. Nejaké som našiel, ale ani jedna na mojom telefóne nefungovala. Potom som našiel ešte pár takých, ktoré fungovali iba na fotke, nie v reálnom čase. To sa mi zdalo neintuitívne... Nakoniec som si farbu izby vyberal cez Photoshop, ale bolo to veľmi zdĺhavé.

A kedy si sa rozhodol, že sám navrhneš takúto aplikáciu?

Až minulý rok, keď som si vyberal tému bakalárky. Väčšina mojich spolužiakov si vybrala z vypísaných tém, ale ja som chcel niečo vlastné. Izbu som už síce mal dávno vymaľovanú, ale napadlo mi, že môže byť viac ľudí, ktorí tento problém riešia a využili by moju aplikáciu. Tak som si povedal, že ju spravím.

Bola to teda vlastná téma bakalárky. Ako na to reagoval tvoj školiteľ?

Páčilo sa mu to, ale mal aj obavy. Nemal som vlastne nijakú skúsenosť s vývojom aplikácií. Preto sa trošku bál, či to vôbec zvládnem. Nakoniec to vyšlo.

Kto okrem školiteľa ti s vývojom ešte pomáhal?

Internet... Musel som k tomu robiť aj taký akoby výskum o tom, ako by takáto aplikácia vôbec mohla fungovať. Ten mi zabral asi najviac času. Na aplikácii som pracoval do septembra do apríla.

Vyšlo to pravdepodobne lepšie ako si čakal, ocenila to aj komisia pri tvojej obhajobe?

Áno, celkom sa im to páčilo. Obhajobu som zakončil s tým, že ma kontaktovala jedna firma, ktorá chcela moju aplikáciu odkúpiť. Jeden člen komisie len tak zodvihol hlavu a spýtal sa ma: „Za koľko?“ Aj keď som Paint my room nakoniec nepredal, vypýtal som si od tej firmy celkom slušnú sumu. Komisiu to dosť ohromilo.

Prečo si sa ju rozhodol nepredať?

Vypýtal som si za ňu okolo 10 000€, no musel by som ju prerobiť aj pre iOS a spraviť v nej pár ďalších úprav. Firma, ktorá ju chcela odkúpiť, očakávala, že si vypýtam menej, no s tým časom, ktorý by som do úprav ešte musel investovať, by sa mi to až tak neoplatilo.

Aplikácia funguje cez mobilný fotoaparát. Ten ale farby väčšinou trochu skresľuje. Je teda zobrazenie v nej realistické?

Áno, malo by byť. Celkom som sa v nej vyhral aj s tieňmi a odleskami. To by malo pomôcť.

Aké ďalšie plány máš s Paint my room?

Chcel by som ju aj tak urobiť aj pre iOS a pridať tam pár ďalších funkcií. Napr. aby apka nefungovala iba v reálnom čase, teda keď sa užívateľ prechádza po izbe, ktorú chce vymaľovať, ale aj na fotke. Táto verzia má okrem toho aj svoje nedostatky. Niekedy je pre ňu ťažké zistiť, kde je ešte stena a kde už je niečo iné. Občas tak zafarbí aj okno alebo nábytok. Ďalej by som chcel, aby sa v aplikácii zobrazoval aj názov farby, ktorú si užívateľ vyberie, prípadne, kde v okolí sa dá kúpiť. Tým pádom by som mohol spolupracovať aj s firmami, ktoré sa farbami zaoberajú.

Dodnes si aplikáciu stiahlo 50 tisíc užívateľov. Toto číslo rastie každý deň, no do marketingu si zatiaľ neinvestoval nič. Je to dosť veľký úspech. Prečo sa podľa teba tak uchytila?

Asi preto, že je teraz takýto čas. Všetci sú viac doma, prerábajú, maľujú... Možno chceli tiež zistiť, či už takáto aplikácia existuje, ako ja pred troma rokmi. A našli túto moju. No občas mám pocit, že sa Paint my room zbytočne vychvaľuje, keďže zatiaľ nefunguje až tak presne, ako by som chcel. Najmä v prítmí.

Študuješ v Čechách, myslíš si, že by si na slovenskej univerzite mal rovnaký priestor na vývoj vlastnej aplikácie?

Myslím si, že áno. V tom procese totiž o školu veľmi nešlo. V podstate som si všetko robil sám. Môj školiteľ ma vždy iba usmernil v tom, čo by som tam ešte mohol spraviť. Myslím si, že ide vždy o samotného študenta. Ak niekto chce, môže urobiť vlastný projekt na ktorejkoľvek škole.

Ak by si sa mal znovu rozhodnúť, išiel by si aj tak študovať do Čiech?

Ťažko povedať. Som tam spokojný, ale myslím si, že vždy je čo vylepšovať. Po tých troch rokoch vidím veľa vecí, ktoré by sa ešte mohli zlepšiť a netrúfam si povedať, že české školy sú lepšie ako naše. Mám aj kamarátov, ktorí študujú podobné odbory na Slovensku a nepríde mi to, až také iné.

Na VUT ale pokračuješ aj v inžinierskom štúdiu. Čomu sa chceš venovať tentokrát?

Vývoju aplikácii. Chcel by som v ňom pokračovať. Zatiaľ nemám konkrétny nápad na ďalšiu aplikáciu, ale ak niekto nejaký má, rád si nechám poradiť a inšpirovať sa.